Table of Contents
* Sloth cues the theme music
Sloth: Welcome! To the 4th Annual STF Awards
Sloth: These awards are traditionally called the Emmas, in honor of our top award recipient... it's also a cool pun
Sloth: We will try and have some special guest performances, but I'm not sure
Sloth: During the awards, please let them be read without interupting... or else I will have to m the channel!
Sloth: Lets begin, and give a round of applause to our assistant... Sarah!
eagle15: Ok, our first award is best ship class!
eagle15: The nominees for that award are:
eagle15: Maverick
eagle15: Pendragon
eagle15: Discovery
eagle15: Trafalgar
eagle15: Kansas
eagle15: Viking
Rawhide: claps
eagle15: And the winner is...
eagle15: The Discovery-class!
Sloth: Unfortunately Mike Bourdaa can't be with us today, but the club will accept this award on his behalf
Sloth: next we get the lovely british accent of Jack!
* Dipper|Work clears his throat
Dipper|Work: And the next award is the best Ship, Base or Planet MOTD
Dipper|Work: And the nominations were...
Dipper|Work: Genesis
Dipper|Work: Polaris
Dipper|Work: Oed V
Dipper|Work: Valkyrie
Dipper|Work: and the Bonaventure
Dipper|Work: And the winner is
* Dipper|Work opens the envelope
Dipper|Work: oww, paper cut
* Dipper|Work grumbles
Dipper|Work: Polaris
Dipper|Work: is the winner
Sloth: The next award is the best Fleet MOTD!
Sloth: The nominees are....
Sloth: Fleet 1
Sloth: Fleet 4
Sloth: Fleet 5
Sloth: and Fleet 7
Sloth: and the winner is....
Sloth: Fleet 7!
Sloth: and here's Chris
ChrisJ: The next award is Department MOTD
ChrisJ: The nominees, in no particular order are:
ChrisJ: cademy
ChrisJ: Academy, rather
ChrisJ: GameMaster Department
ChrisJ: Personnel Department
ChrisJ: and Engineering Department
ChrisJ: and the winner is:
ChrisJ: The Academy
* Dipper|Work goes up to get the award
Sloth: speech!
Dipper|Work: ok, I'll give you a speech
Dipper|Work: As you know my speeches are often short
Dipper|Work: So, in conclusion, I'm actually changing the Academy MOTD next week
Rawhide: Joel goes on stage
Rawhide: The next award goes to the
Rawhide: Most promising New member
Rawhide: The nominees are....
Rawhide: Steven Scheckenberger
Rawhide: Chris Perry
Rawhide: And Joel Diaz
Rawhide: And the winner is....
Rawhide: Joel opens the letter
Rawhide: Joel Diaz
Rawhide: That's Me
eagle15: Anyway, the next category is the best use of NEs.
eagle15: The nominees for this are Emma, Andy, Geoff, and Jen.
eagle15: Otherwise known as Cakegirl, Wolfie, Wombat, and Sloth.
eagle15: The winner of this award is...Cakegirl!
eagle15: Uh, Emma.
Sloth: Emma's not here because she's killing people
Sloth: go figure
* Dipper|Work steps back on the stage
Dipper|Work: Yes folks, it's me again. This time it's the Wackiest Character
Dipper|Work: The nominations were:
Dipper|Work: Monty the Python (aka Larry)
Dipper|Work: The President (aka Jen)
Dipper|Work: And Octavius (aka Sy)
Dipper|Work: And the winner is Larry, who just decided to ping out
Sloth: This was one of the closeist categories, with the second and third place nominees being just two and three votes behind!
ChrisJ: The next award is "Best Alien Characterization"
ChrisJ: And the nominees, in no particular order are:
ChrisJ: Krys B. for her portrayal of Tariki
ChrisJ: D. Grisham for her portrayal of Fin
ChrisJ: Stephanie Lowe, for Jira K'Marr
ChrisJ: and Robert Burnham for Equality
ChrisJ: and the winner is:
* ChrisJ fumbles with the envelope
ChrisJ: by a difference of one vote,
ChrisJ: Krys Bromilow
ChrisJ: defeating Steph
Sloth: Krys is not here today, she's most likely cleanin gup after her children
Rawhide: The next award goes to
Rawhide: the most creative poster
Rawhide: the nominees are
Rawhide: Stuart Coll
Rawhide: and
Rawhide: Brian Olinski
Rawhide: This was a very close one
Rawhide: the winner is
Rawhide: Opens the envelope
Rawhide: Stu
Sloth: Stu is not here because.... he's, well not
eagle15: The next award is for the best MISSION.
eagle15: The nominees are:
eagle15: "The Hypocratic Oath" by Julia K.
eagle15: "Paradise Lost" by Stuart Coll
eagle15: "Gateway to Gammath" by Andrew Robinson
eagle15: The winner is Stuart Coll for "Paradise Lost".
eagle15: Yay, Stu!
eagle15: He won by one vote over Julia.
Sloth: I have an announcement
Sloth: I boo booed up the JO categories
Sloth: and allowed non JOs into some of the categories
Sloth: SO IN ORDER TO FIX THE BOO BOO...
Sloth: I had to eliminate the Eng JO and Med JO categories
Sloth: because the only people eligible were non JOs
Sloth: except for one person
Sloth: Lets give a round of applause to Mark Womack though, who was voted best Med JO
Sloth: and Lou Gasco, who was voted best Eng JO
Sloth: I also have a montage of all the romantic couples that were nominated to play...
Sloth: unfortunately none of them but one got more than 2 nominatinos, and only one got 2 nominations, so we didn't get that category
Sloth: Okay, everyone turn on their MP3 player or CD player to some sappy love music
Sloth: Nataani Jaidian, and Scott Rohan played by Tara and Stu....
Sloth: Other highlights include Chris and Tara Taylor, played by Chris T and Tara... they have a kid and subject all us Monty doers to mushy mush
Sloth: Then there is Katelyn Jacobs and James Henly, played by Sarah and Sy
Sloth: Then there's Sy Silvester and Jira K'Marr... played by Sy and Steph
Sloth: Toryn Jorel and Sage Brennan... played by Brian and D
Sloth: and finally... Adalardo Dunadas and Amethyst Harreld... by Claytong and Mandy
Sloth: Er, Clayton
Sloth: there were other nominees but I just can't fit them all into the montage ;)
Sloth: congratulations to all the romantic couples who make STF surely sappy and hormone driven!
ChrisJ: Up next is Best Science Junior Officer
ChrisJ: And the nominees, in no particular order are:
ChrisJ: Terry Sullivan
ChrisJ: Stefan Hager
ChrisJ: and Adam Hendricksen
ChrisJ: and the winner is;
ChrisJ: Stefan.... who is in France tormenting the frogs
WoMP: And the next Catergory is ..............
WoMP: Best Security JO
WoMP: the nominees are
WoMP: Drumroll please!
WoMP: Cale Reilly
WoMP: Jerome David
WoMP: and
WoMP: Mike Eaverts
WoMP: and the the winner is......................
WoMP: Cale Reilly!
Sloth: speech!
Cale: eep no speech cale..having heart failure
eagle15: The next award is for the best swing!
eagle15: Swing position, not swinger. :P
eagle15: The nominees are:
eagle15: Katherine Dedul, Joe Fahey, Symon Silvester, and Christopher Bennett!
eagle15: The winner is...
eagle15: Symon Silvester. :)
Sloth: The next award is for the best Counselor!
Sloth: We might all hate those psych evals, but there are some that can get inside our heads quite well ;)
Sloth: The nominees are....
Sloth: Jack Dipper
Sloth: Sarah Hemenway
Sloth: Sy Silvester
Sloth: and Stephanie Lowe
Sloth: This was another close category
Sloth: the winner won by ONE POINT
Sloth: and is.........
Sloth: Sarah!
CaptBunny: Apparantly I get the next award
CaptBunny: which isssssssssssssssssss
CaptBunny: For the best CE
CaptBunny: the nominees are
CaptBunny: Spotlight and drumroll please!
CaptBunny: Geoff Joosten, Jen Herr, Doug Van Ness, Krys and Robert Spicer
CaptBunny: and the winner isssssssssssssssssss
CaptBunny: Oh wait....batteries have gone in the flashlight
* CaptBunny changes batteries
CaptBunny: Jen Herr!
Sloth: Um, I'd like to thank all the tricorders that broke
Sloth: all the warp cores that over loadec
Sloth: and all the eps conduits that needed rerouting
MontyThePython: The nexsssst award issss for besssst tasssssting CMO.
*MontyThePython goes to taste the nominees
* MontyThePython eats Janelle Kimber
* MontyThePython eats Cale Reilly
* MontyThePython eats Brian Olinski
* MontyThePython eats D Grisham
* MontyThePython ponders a moment on the different flavors.
MontyThePython: Thissss issss a hard one. They all tassste sssso good!
MontyThePython: But the winner issss......
MontyThePython: Janelle Kimber!
Sloth: Janelle is not here tonight because, er, I never see her online!
WoMP: The Next Awards is for
WoMP: Ahem!
WoMP: Best CSO!
Sloth: the second and third place condenders were only two and three behind
WoMP: Nominees are:........
WoMP: Jessica McClary
WoMP: Katherine Dedul
WoMP: and Daniel Lerner!
WoMP: the winner is.........
WoMP: Jessica McClary!
* Sloth hands an award to sleeping Jess
Sloth: Next up is the best COS!
Sloth: The nominees are:
Sloth: Chris Jones
Sloth: Joe Fahey
Sloth: Andrew Robinson
Sloth: and Chris Taylor
Sloth: And the winner is..........
Sloth: Andrew Robinson!
Sloth: Andy is not here with us tonight because he is flipping hamburgers
CaptBunny: Ladies and Gents....we have the awards just in for Best GM
CaptBunny: and our nominations are.
CaptBunny: Therle Dregansky, Julia K, Andrew "Smells Less Like a Dog" Robinson, Sarah "Katastropic" Hemenway, Stu "I can't believes it's not butter" Coll, Kenson Koh and Phil Robinson
CaptBunny: and the winner of the Emma 2006 and issssssssssssss
CaptBunny: give me the damned envelope!
CaptBunny: jeez you just can't get the presidents anymore
* CaptBunny waits
Sloth: um, I told you...
CaptBunny: Envelope dear
Sloth: I gave it to you!
CaptBunny: A shocking Three way tie!!!!!!!!!!!!!! Therle, Sarah and Stu!!!
Sloth: With Julia close in second
CaptBunny: Ok...who wants to help me carve Emma into three?
MontyThePython: Nexsssst up, I will be eating the bessst XOssss.
* MontyThePython eats Sarah Hemenway
* MontyThePython eats Julia K
* MontyThePython eats Brian Olinski
* MontyThePython eats Steve Johnson
* MontyThePython eats Stuart Coll
* MontyThePython eats Andrew Robinson
* MontyThePython bows. Tada!
MontyThePython: Oh wait, you wanted to know which tasssted bessst?
* MontyThePython ponders a moment as his stomach gurgles.
* MontyThePython belches slightly, tasting of Julia K, the winner!
WoMP: and Next up we have the Best CO!
WoMP: Nominees include but are not limited to:
WoMP: Jen Herr!
WoMP: Julia K
WoMP: Sarah Hemenway!
WoMP: Brian Olinski
WoMP: Emma Rouse Deane
WoMP: Jack Dipper
WoMP: And Andrew Robinson!
WoMP: and the winner is!
WoMP: Julia K!
* Sloth transports the award to France
Sloth: Next up is the award for the best Base or Planet
Sloth: This one was a tough battle!
Sloth: In the end, the nominees were....
Sloth: Outpost 42
Sloth: Outpost 45
Sloth: Crell
Sloth: Oed V
Sloth: and Oceanus III
Sloth: And the winner, of the best Base or Planet award is......
Sloth: Oh my goodness, it's a tie!
Sloth: The winners are Oceanus III and Oed V!
Sloth: Speech!
CaptBunny: What can I say! The OEDV is a great place to live and work....and we welcome immigrants
CaptBunny: check out our tourist guide
CaptBunny: Oh wait
CaptBunny: news just in
CaptBunny: we have another award to consider
CaptBunny: BEST SHIP
CaptBunny: Obviously not as good as best planet
CaptBunny: but you can't have everything
CaptBunny: and the nominees for this more inferior award are :P
CaptBunny: The Bonnie, The Asimov, the Atlantis, The Columbia (not Columbus), the Trinnie, and the Polaris.
CaptBunny: and our survey says!
CaptBunny: Damn we are going to have to rename these awards
CaptBunny: Polaris and her Co Julia K!
* CaptBunny goes to rename the awards the Julia's
eagle15: The award for best fleet
eagle15: The nominees are fleets 1-7 (but not 2) and the Academy!
eagle15: (Poor Fleet 2.)
eagle15: The winner is...
eagle15: Fleet 10-8+5!
eagle15: (Hint: 7)
Sloth: And that brings us to our final two awards of the evening!
* Sloth plays dramatic theme music
Sloth: The nominees for Most Valuable Player are!
Sloth: Brian Olinski
Sloth: Mark Womack
Sloth: Therle Dregansky
Sloth: Sarah Hemenway
Sloth: Jack Dippy Dipper
Sloth: And Sy "Where'd my ears go" Silvester
Sloth: The winner is......
Sloth: Therle Dregansky!
Sloth: By one point over three others!
WoMP: and I get the esteemed pleasure of announcing the last award!
WoMP: The last award is for best STFer
WoMP: Nominees are:.......
WoMP: Jen Herr
WoMP: Jess McClary
WoMP: Symon Silvester!
WoMP: Sarah Hemenway!
WoMP: and Emma Rouse Deane
WoMP: and the winner is.....................
WoMP: Sarah Hemenway and Emma Rouse Deane!
Copyright © 2005-2015 STF and its Members